CNDC Class Schedule ~ Days and Times
If there are any questions regarding hours, schedules or fees, please see someone at the front desk or feel free to contact us by email.
2016-2017 Class Schedule                                                                                                                                                                Click the icon to view the schedule.
Pre-school
Tuesday 10:15-11:00…Ballet/Tap…(Carlene)
Saturday 9:30-10:15…Ballet/Tap (Jen)
Kinder-dance
Saturday 10:15-11:15…Ballet/Tap (Jen)
Rising Stars
Saturday 10:30-11:45...Ballet/Tap/Jazz (Carlene)
Showstoppers
Tuesday 4:30-5:30…B/T/J….(Carlene)
Spotlights I...Monday 4:00-5:30 B/T/J (Carlene
Spotlights II...Wednesday 4:00-5:30…B/T/J… (Laura)
Intermediate Teen…Thursday 5:15-7:15 T/B/J (Ashley)
Hip Hop (6-8)…Friday 5:15-6:15 (Ashley)
Hip Hop (9-11)…Friday 6:15-7:15…(Ashley)
Hip Hop (12+)…Thursday 4:15-5:15…(Ashley)
Pointe...Monday 4:00-4:45...(Lauren)
Acro/Tumbling (7-10)…Friday 4:00-5:15… (Allyson)
Acro /Tumbling (11+) …Friday 5:15-6:30… (Allyson)
Competitive Team Schedule

Pre-Comp Monday...5:30-7:30 B/T/J (Carlene)
Junior Comp Hip Hop Friday...4:15-5:15 (Ashley)
Senior Comp Hip Hop Thursday...7:15-8:15 (Ashley)
Intermediate Modern…Thursday 4:15-5:15 (Amanda)
Advanced Modern…Thursday 6:15-7:15…(Amanda)Level 4
Tuesday...5:30-7:30 Jazz/Tap (Carlene)
Wednesday...4:30-5:30 Jazz (Mary)
                        5:30-6:30 Ballet (Carlene)
Level 3
Wednesday...4:00-5:30 Ballet (Lauren)
                       5:30-6:30 Jazz (Mary)
                       6:30-7:30 Tap (Mary)
Thursday...5:15-6:15 Jazz (Carlene)
Level 2
Monday...4:45-6:00 Ballet (Lauren)
                 6:00-7:30 Lyric/Jazz (Tina)
Wednesday...6:30-7:30 Ballet (Lauren)
                        7:30-8:30 Tap (Mary)
Thursday...5:15-6:15 Conditioning (Amanda)
                   6:15-7:15 Jazz (Carlene)
Level 1
Monday...6:00-7:30 Ballet (Lauren)
                 7:30-9:00 Jazz (Lauren)
Wednesday...5:30-6:30 Ballet (Lauren)
                        6:30-7:30 Tap (Laura)                        
                        7:30-9:00 Jazz (Laura)
Thursday...5:15-6:15 Conditioning (Amanda)